PIC24F04KA201-I/MQ
DigiKey Part Number
PIC24F04KA201-I/MQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24F04KA201-I/MQ
Description
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 4KB (1.375K x 24) FLASH 20-VQFN (5x5)
EDA/CAD Models
PIC24F04KA201-I/MQ Models
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 9x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz