PIC24F04KA200-I/P
DigiKey Part Number
PIC24F04KA200-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24F04KA200-I/P
Description
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 14DIP
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 4KB (1.375K x 24) FLASH 14-PDIP
EDA/CAD Models
PIC24F04KA200-I/P Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
512 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 7x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
PIC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
16-Bit
Mounting Type
Through Hole
Speed
32MHz
Supplier Device Package
14-PDIP
Connectivity
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Package / Case
14-DIP (0.300", 7.62mm)