PIC18F87K22T-I/PT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PIC18F87K22T-I/PT |
Description | IC MCU 8BIT 128KB FLASH 80TQFP |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 128KB (64K x 16) FLASH 80-TQFP (12x12) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PIC18F87K22T-I/PT Models |
Series | EEPROM Size 1K x 8 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | RAM Size 4K x 8 |
Part Status Active | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V |
DigiKey Programmable Not Verified | Data Converters A/D 24x12b |
Core Processor PIC | Oscillator Type Internal |
Core Size 8-Bit | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Speed 64MHz | Mounting Type Surface Mount |