PIC18F24Q10T-I/SS | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PIC18F24Q10T-I/SS |
Description | IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | PIC PIC® XLP™ 18Q, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 16KB (16K x 8) FLASH 28-SSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PIC18F24Q10T-I/SS Models |
Series | EEPROM Size 256 x 8 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | RAM Size 1K x 8 |
Part Status Active | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V |
DigiKey Programmable Not Verified | Data Converters A/D 24x10b; D/A 1x5b |
Core Processor PIC | Oscillator Type Internal |
Core Size 8-Bit | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Speed 64MHz | Mounting Type Surface Mount |
Connectivity I2C, SPI, UART/USART | Supplier Device Package 28-SSOP |
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |