PIC16F883-E/SS
DigiKey Part Number
PIC16F883-E/SS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F883-E/SS
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-SSOP
EDA/CAD Models
PIC16F883-E/SS Models
Product Attributes
Filter Similar Products
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 11x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
20MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-SSOP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)