PIC16F19197-I/PT
DigiKey Part Number
PIC16F19197-I/PT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F19197-I/PT
Description
IC MCU 8BIT 56KB FLASH 64TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 56KB (32K x 14) FLASH 64-TQFP (10x10)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F19197-I/PT Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tray
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 45x12b; D/A 1x5b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz