PIC16F18877-E/MV
DigiKey Part Number
PIC16F18877-E/MV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F18877-E/MV
Description
IC MCU 8BIT 56KB FLASH 40UQFN
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 56KB (32K x 14) FLASH 40-UQFN (5x5)
Series
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 35x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
32MHz