PIC16F1825-I/ST
DigiKey Part Number
PIC16F1825-I/ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F1825-I/ST
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ mTouch™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 14-TSSOP
EDA/CAD Models
PIC16F1825-I/ST Models
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
14-TSSOP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)