PIC16F1708T-I/SS | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PIC16F1708T-I/SS |
Description | IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-SSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PIC16F1708T-I/SS Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | RAM Size 512 x 8 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V |
Part Status Active | Data Converters A/D 12x10b; D/A 1x8b |
DigiKey Programmable Verified | Oscillator Type Internal |
Core Processor PIC | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Core Size 8-Bit | Mounting Type Surface Mount |
Speed 32MHz | Supplier Device Package 20-SSOP |
Connectivity I2C, LINbus, SPI, UART/USART | Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |