MSCDC50H1701AG-(secondary)
MSCDC50H1701AG
DigiKey Part Number
150-MSCDC50H1701AG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSCDC50H1701AG
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 1.7KV 50A
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Silicon Carbide Schottky 1.7 kV Chassis Mount
Category
Current - Average Rectified (Io)
50 A
Manufacturer
Microchip Technology
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 50 A
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 1700 V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Diode Type
Single Phase
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Silicon Carbide Schottky
Package / Case
Module
Voltage - Peak Reverse (Max)
1.7 kV