MSC030SDA120B
DigiKey Part Number
MSC030SDA120B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSC030SDA120B
Description
DIODE SIL CARB 1200V 30A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 30A Through Hole TO-247
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MSC030SDA120B Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 30 A
Mfr
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
TO-247
Current - Average Rectified (Io)
30A