MSC010SDA070K
DigiKey Part Number
MSC010SDA070K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSC010SDA070K
Description
DIODE SIL CARB 700V 10A TO220-2
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 700 V 10A Through Hole TO-220-2
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 10 A
Mfr
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Packaging
Tube
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
700 V
Supplier Device Package
TO-220-2
Current - Average Rectified (Io)
10A