MIC5319-3.3YML-TR
DigiKey Part Number
576-2867-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-2867-1-ND - Cut Tape (CT)
576-2867-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5319-3.3YML-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6-TMLF
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-TMLF® (2x2)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MIC5319-3.3YML-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
6-TMLF® (2x2)
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 500mA