MIC5281-3.3YMM-TR
DigiKey Part Number
576-3905-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-3905-1-ND - Cut Tape (CT)
576-3905-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5281-3.3YMM-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 25MA 8-MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 25mA 8-MSOP
EDA/CAD Models
MIC5281-3.3YMM-TR Models
Current - Quiescent (Iq)
11 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
90dB (20kHz ~ 2MHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Voltage - Input (Max)
120V
Supplier Device Package
8-MSOP
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
3V @ 25mA