MIC2015-1.2YM6-TR
DigiKey Part Number
576-2592-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-2592-1-ND - Cut Tape (CT)
576-2592-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC2015-1.2YM6-TR
Description
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 SOT23-6
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 P-Channel 1.2A SOT-23-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MIC2015-1.2YM6-TR Models
Category
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
Not Required
Mfr
Current - Output (Max)
1.2A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Rds On (Typ)
70mOhm
Part Status
Active
Input Type
Non-Inverting
Switch Type
Features
Slew Rate Controlled
Number of Outputs
1
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Over Temperature
Ratio - Input:Output
1:1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration
High Side
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
P-Channel
Supplier Device Package
SOT-23-6
Interface
On/Off
Package / Case
Voltage - Load
2.5V ~ 5.5V