MCP6S22DM-PICTL
DigiKey Part Number
MCP6S22DM-PICTL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP6S22DM-PICTL
Description
BOARD DEMO FOR MCP6S22
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MCP6S22 PICtail™ 2 - Dual Channels per IC Programmable Gain Amplifier Evaluation Board
Category
Slew Rate
22V/µs
Manufacturer
Microchip Technology
Current - Output / Channel
30mA
Series
Current - Supply (Main IC)
1mA
Packaging
Bulk
Voltage - Supply, Single/Dual (±)
2.5V ~ 5.5V