MCP45HV31-502E/ST
DigiKey Part Number
MCP45HV31-502E/ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP45HV31-502E/ST
Description
IC DIG POT 5K 14-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 5k Ohm 1 Circuit 128 Taps I2C Interface 14-TSSOP
EDA/CAD Models
MCP45HV31-502E/ST Models
Category
Memory Type
Volatile
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V, 10V ~ 36V, ±5V ~ 18V
Packaging
Tube
Features
Selectable Address
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
100ppm/°C
Supplier Device Package
14-TSSOP
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Taps
128
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C