MCP1501T-33E/SN
DigiKey Part Number
150-MCP1501T-33E/SNTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-MCP1501T-33E/SNCT-ND - Cut Tape (CT)
150-MCP1501T-33E/SNDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP1501T-33E/SN
Description
IC VREF SERIES 0.1% 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 3.3V V ±0.1% 20 mA 8-SOIC
Category
Temperature Coefficient
50ppm/°C
Voltage - Input
3.5V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-SOIC
Current - Output
20 mA
Base Product Number
Tolerance
±0.1%