LND250K1-G
DigiKey Part Number
LND250K1-GTR-ND - Tape & Reel (TR)
LND250K1-GCT-ND - Cut Tape (CT)
LND250K1-GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LND250K1-G
Description
MOSFET N-CH 500V 13MA SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel, Depletion Mode 500 V 13mA (Tj) 360mW (Ta) Surface Mount SOT-23 (TO-236AB)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LND250K1-G Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1000Ohm @ 500µA, 0V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
360mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
SOT-23 (TO-236AB)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
0V