DSPIC33FJ128MC510-I/PT
DigiKey Part Number
DSPIC33FJ128MC510-I/PT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSPIC33FJ128MC510-I/PT
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (128K x 8) FLASH 100-TQFP (12x12)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DSPIC33FJ128MC510-I/PT Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
8K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 24x10/12b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
dsPIC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)