ATSAMR34J18B-I/7JX
DigiKey Part Number
ATSAMR34J18B-I/7JX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATSAMR34J18B-I/7JX
Description
IC RF TXRX+MCU 802.15.4 64TFBGA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IC RF TxRx + MCU 802.15.4 LoRa™ 137MHz ~ 175MHz, 410MHz ~ 525MHz, 862MHz ~ 1.02GHz 64-TFBGA
EDA/CAD Models
ATSAMR34J18B-I/7JX Models
Category
Memory Size
256kB Flash, 32kB SRAM
Mfr
Serial Interfaces
I2S, SPI, USART, USB
Packaging
Tray
GPIO
27
Part Status
Active
Voltage - Supply
1.8V ~ 3.63V
DigiKey Programmable
Not Verified
Current - Receiving
14.8mA ~ 15.8mA
Type
TxRx + MCU
Current - Transmitting
32.5mA ~ 94.5mA
RF Family/Standard
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C