AT91M55800A-33CJ
DigiKey Part Number
AT91M55800A-33CJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT91M55800A-33CJ
Description
IC MCU 16/32BIT ROMLESS 176BGA
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM7® AT91 Microcontroller IC 16/32-Bit 33MHz ROMless 176-BGA (13x13)
EDA/CAD Models
AT91M55800A-33CJ Models
Category
Number of I/O
58
Mfr
Program Memory Type
ROMless
Series
RAM Size
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 8x10b; D/A 2x10b
Core Processor
ARM7®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
16/32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
33MHz