APT15D100KG
DigiKey Part Number
APT15D100KG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT15D100KG
Description
DIODE STD 1000V 15A TO220 [K]
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1000 V 15A Through Hole TO-220 [K]
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
260 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 1000 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1000 V
Supplier Device Package
TO-220 [K]
Current - Average Rectified (Io)
15A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.3 V @ 15 A