APT100S20LCTG
DigiKey Part Number
APT100S20LCTG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT100S20LCTG
Description
DIODE ARR SCHOTT 200V 120A TO264
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 120A Through Hole TO-264-3, TO-264AA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APT100S20LCTG Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
950 mV @ 100 A
Manufacturer
Microchip Technology
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Reverse Recovery Time (trr)
70 ns
Part Status
Active
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 mA @ 200 V
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Technology
Schottky
Mounting Type
Through Hole
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Package / Case
TO-264-3, TO-264AA
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
120A