1N5417E3/TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
Diode 200 V 3A Through Hole B, Axial
1N5417E3/TR
DigiKey Part Number
150-1N5417E3/TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5417E3/TR
Description
DIODE STANDARD 200V 3A B AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 9 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Reverse Recovery Time (trr)
150 ns
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
B, Axial
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C