MIC5219-2.85YM5
DigiKey Part Number
2156-MIC5219-2.85YM5-ND
Manufacturer
Micrel Inc.
Manufacturer Product Number
MIC5219-2.85YM5
Description
IC REG LIN 2.85V 500MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
MIC5219-2.85YM5 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
8 µA
Packaging
Bulk
PSRR
75dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
12V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 500mA