MHDB37SS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
MH Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 15
Datasheet
Encitech Connectors AB
In Stock: 257
Encitech Connectors AB
In Stock: 424
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Assmann WSW Components
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
MHDB37SS
DigiKey Part Number
4672-MHDB37SS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHDB37SS
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS SOLDER CUP
Detailed Description
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Contact Form
Stamped
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C