UF80A12/23-BWHR
DigiKey Part Number
UF80A12/23-BWHR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UF80A12/23-BWHR
Description
FAN AXIAL 80X38MM 115/230V WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115/230VAC Square - 80mm L x 80mm H Ball 30.0 CFM (0.840m³/min) 4 Wire Leads
Category
Noise
36.0dB(A)
Manufacturer
Mechatronics Fan Group
Power (Watts)
9.00W, 12.00W
Series
RPM
3000 RPM
Termination
4 Wire Leads
Operating Temperature
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Voltage - Rated
115/230VAC
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.618 lb (280.32 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.120/0.060A
Air Flow
30.0 CFM (0.840m³/min)
Voltage Range
103 ~ 253VAC
Static Pressure
0.210 in H2O (52.3 Pa)