UF13A12-BTHR
UF13A12-BTHR
UF13A12-BTHR
DigiKey Part Number
1570-1021-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UF13A12-BTHR
Description
FAN AXIAL 127X38MM 115VAC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 127mm L x 127mm H Ball 120.0 CFM (3.36m³/min) 2 Terminals
Category
Noise
50.0dB(A)
Power (Watts)
12.00W
Series
RPM
3000 RPM
Termination
2 Terminals
Operating Temperature
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Voltage - Rated
115VAC
Size / Dimension
Square - 127mm L x 127mm H
Weight
1.2 lbs (544.3 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.160A
Air Flow
120.0 CFM (3.36m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.140 in H2O (34.9 Pa)