UF12B12-BTHR
DigiKey Part Number
1570-1002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UF12B12-BTHR
Description
FAN AXIAL 120X25MM 115VAC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 120mm L x 120mm H Ball 75.0 CFM (2.10m³/min) 2 Terminals
Category
Noise
42.0dB(A)
Power (Watts)
11.00W
Series
RPM
2900 RPM
Termination
2 Terminals
Operating Temperature
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Voltage - Rated
115VAC
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.725 lb (328.85 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.120A
Air Flow
75.0 CFM (2.10m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.240 in H2O (59.8 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 25°C