UF12AE23-BWHR
DigiKey Part Number
1570-1765-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UF12AE23-BWHR
Description
FAN AXIAL 120X38MM 230VAC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 230VAC Square - 120mm L x 120mm H Ball 106.0 CFM (2.97m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
46.0dB(A)
Power (Watts)
15.00W
Series
RPM
3100 RPM
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Voltage - Rated
230VAC
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
1.168 lbs (530 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.120A
Air Flow
106.0 CFM (2.97m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.350 in H2O (87.2 Pa)