UF12A12-BTHNR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Mechatronics Fan Group
In Stock: 1,905
Datasheet
Parametric Equivalent
Mechatronics Fan Group
In Stock: 0
Datasheet
NMB Technologies Corporation
In Stock: 304
Comair Rotron
In Stock: 320
NMB Technologies Corporation
Sunon Fans
Qualtek
In Stock: 159
Qualtek
In Stock: 474
Orion Fans
In Stock: 824
Orion Fans
In Stock: 417
Sunon Fans
In Stock: 914
In Stock: 955
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 120mm L x 120mm H Ball 106.0 CFM (2.97m³/min) 2 Terminals
UF12A12-BTHNR
DigiKey Part Number
1570-1027-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UF12A12-BTHNR
Description
FAN AXIAL 120X38MM 115VAC IP55
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
12.00W
Manufacturer
RPM
3100 RPM
Series
Termination
2 Terminals
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Part Status
Active
Operating Temperature
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
1.2 lbs (544.3 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.160A
Air Flow
106.0 CFM (2.97m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.350 in H2O (87.2 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 25°C