MS8025H24B-FHR-2EM
MS8025H24B-FHR-2EM
MS8025H24B-FHR-2EM
DigiKey Part Number
1570-1897-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS8025H24B-FHR-2EM
Description
FAN AXIAL 80X25.2MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 70.5 CFM (1.97m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Auto Restart
Series
Noise
50.0dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Ingress Protection
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.172 lb (78.02 g)
Width
25.20mm
Current Rating (Amps)
0.360A
Air Flow
70.5 CFM (1.97m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.550 in H2O (137.0 Pa)