MR9238E12B-FSR
DigiKey Part Number
1570-1378-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MR9238E12B-FSR
Description
FAN AXIAL 92X38MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 92mm L x 92mm H Ball 173.0 CFM (4.84m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Auto Restart
Series
Noise
63.3dB(A)
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Weight
0.437 lb (198.00 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
2.30A
Air Flow
173.0 CFM (4.84m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
1.540 in H2O (383.6 Pa)