MR8032E24B-FSR
DigiKey Part Number
1570-1367-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MR8032E24B-FSR
Description
FAN AXIAL 80X32MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 79.0 CFM (2.21m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Auto Restart
Series
Noise
50.4dB(A)
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.32 lb (145.15 g)
Width
32.00mm
Current Rating (Amps)
0.430A
Air Flow
79.0 CFM (2.21m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.890 in H2O (221.7 Pa)