MQ6038H12B-FSR-EM
DigiKey Part Number
1570-1795-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MQ6038H12B-FSR-EM
Description
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 57.0 CFM (1.60m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Noise
65.0dB(A)
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Weight
0.234 lb (106.14 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.860A
Air Flow
57.0 CFM (1.60m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
1.430 in H2O (356.2 Pa)