MC8038U24B-FSR
MC8038U24B-FSR
MC8038U24B-FSR
DigiKey Part Number
1570-1119-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC8038U24B-FSR
Description
FAN AXIAL 80X38MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 95.6 CFM (2.68m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
60.2dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.397 lb (180.08 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.890A
Air Flow
95.6 CFM (2.68m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
1.150 in H2O (286.5 Pa)