LPT60B99-BWHR
DigiKey Part Number
1570-1952-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPT60B99-BWHR
Description
EC FAN AXIAL 60 X 60 X 25MM 100-
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115/230VAC Square - 60mm L x 60mm H Ball 19.1 ~ 19.4 CFM (0.535 ~ 0.543m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Dual Speed, Dual Voltage, Electronic Commutation (EC), Thermal Overload Protector (TOP)
Manufacturer
Mechatronics Fan Group
Noise
31.0dB(A)
Series
Power (Watts)
2.00W, 2.40W
Packaging
Bulk
RPM
3850/3950 RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
115/230VAC
Weight
0.133 lb (60.33 g)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Current Rating (Amps)
0.026A, 0.041A
Width
25.00mm
Voltage Range
90 ~ 264VAC