G8015H24B-RGR
G8015H24B-RGR
G8015H24B-RGR
G8015H24B-RGR
DigiKey Part Number
1570-1096-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G8015H24B-RGR
Description
FAN AXIAL 80X15.3MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 37.0 CFM (1.04m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
36.0dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.128 lb (58.06 g)
Width
15.30mm
Current Rating (Amps)
0.150A
Air Flow
37.0 CFM (1.04m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.170 in H2O (42.3 Pa)