G1225H24B1+6-FSR
DigiKey Part Number
1570-1583-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G1225H24B1+6-FSR
Description
FAN AXIAL 120X25MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 87.0 CFM (2.44m³/min) 4 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
PWM Control, Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
38.0dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.436 lb (197.77 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.270A
Air Flow
87.0 CFM (2.44m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.180 in H2O (44.8 Pa)