F8025H24B-FSR-L17
DigiKey Part Number
1570-1571-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F8025H24B-FSR-L17
Description
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 39.0 CFM (1.09m³/min) 2 Wire Leads
Category
Bearing Type
Ball
Mfr
Fan Type
Series
Features
Auto Restart, Locked Rotor Protection
Noise
29.0dB(A)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Width
25.00mm
Weight
0.174 lb (78.93 g)
Air Flow
39.0 CFM (1.09m³/min)
Current Rating (Amps)
0.090A
Static Pressure
0.120 in H2O (29.9 Pa)