F8025H24B-FHR-EM
DigiKey Part Number
1570-1237-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F8025H24B-FHR-EM
Description
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 40.0 CFM (1.12m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Mfr
Noise
32.0dB(A)
Active
Ingress Protection
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.182 lb (82.55 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.090A
Air Flow
40.0 CFM (1.12m³/min)
Static Pressure
0.170 in H2O (42.3 Pa)