XDR-240-12PI is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
New Product
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 20A
XDR-240-12PI
DigiKey Part Number
1866-XDR-240-12PI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XDR-240-12PI
Description
O/P +12V20A
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
20A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
240W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial), Laboratory
Part Status
Active
Efficiency
94%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 305 VAC
Size / Dimension
4.56" L x 1.57" W (116.0mm x 40.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
80V
Approval Agency
CB, CE, cULus, DNV, EAC, TUV, UKCA, UL
DC Voltage - Input (Max)
431V
Standard Number
61010-1; 62368-1
Voltage - Output 1
12V