VFD-750C-230
DigiKey Part Number
1866-VFD-750C-230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VFD-750C-230
Description
230VAC INPUT / OUTPUT UVW 0~240
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Variable Frequency Drive 230V 6A 750 W Chassis Mount
Category
Voltage - Load
230V
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Current - Output
6A
Packaging
Box
Wattage - Load
750 W
Part Status
Active
Voltage - Supply
90 ~ 264VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Interface
PWM
Number of Motors
1
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C