VFD-150P-48
DigiKey Part Number
1866-VFD-150P-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VFD-150P-48
Description
48VDC INPUT / OUTPUT UVW 0~34V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Variable Frequency Drive 48V 8.6A 150 W Chassis Mount
Category
Voltage - Load
48V
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Current - Output
8.6A
Packaging
Box
Wattage - Load
150 W
Part Status
Active
Voltage - Supply
20 ~ 55VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Interface
PWM
Number of Motors
1
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C