SCW12B-05
DigiKey Part Number
1866-4374-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCW12B-05
Description
DC DC CONVERTER 5V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 2.4A 18V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SCW12B-05 Models
Category
Power (Watts)
12 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 71°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
83%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
24-DIP Module, 9 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.48" H (31.8mm x 20.3mm x 12.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
2.4A