RPS-120-48-C is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Recom Power
In Stock: 0
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
RPS-120-48-C
DigiKey Part Number
1866-4021-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPS-120-48-C
Description
AC/DC CONVERTER 48V 84W
Detailed Description
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
91%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
4.07" L x 2.44" W x 1.57" H (103.4mm x 62.0mm x 39.9mm)
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
1.75 A