LRS-100-48
DigiKey Part Number
1866-3317-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LRS-100-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 110W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 373 VDC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
91%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Universal Input
Size / Dimension
5.08" L x 3.82" W x 1.18" H (129.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 373 VDC
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
2.3 A