HBLS1005-7N5J_M
DigiKey Part Number
5262-HBLS1005-7N5J_MTR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-HBLS1005-7N5J_MCT-ND - Cut Tape (CT)
5262-HBLS1005-7N5J_MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBLS1005-7N5J_M
Description
FIXED IND 7.5NH 300MA 310 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.5 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 310mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
310mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
4.2GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)