BCMS201209A600 RDC02
DigiKey Part Number
5262-BCMS201209A600RDC02TR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-BCMS201209A600RDC02CT-ND - Cut Tape (CT)
5262-BCMS201209A600RDC02DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BCMS201209A600 RDC02
Description
FERRITE BEAD 60 OHM 0805 1LN
Detailed Description
60 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 4A 20mOhm
Category
Current Rating (Max)
4A
DC Resistance (DCR) (Max)
20mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Height (Max)
0.035" (0.90mm)
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Impedance @ Frequency
60 Ohms @ 100 MHz